Šport v lete? Pri vyšších teplotách radšej nie!

Aj napriek horúčavám chcete ostať fit a urobiť niečo pre svoje telo? Buďte ostražití: pri tejto teplote sa svojich športových aktivít radšej vzdajte.

Šport v lete? Pri vyšších teplotách radšej nie!

Krásne slnečné počasie je ako stvorené na pobyt vonku. Vysoké teploty však zaťažujú vaše srdce, UV žiarenie zvyšuje riziko rakoviny a pôsobiaci ozón môže zhoršiť dýchanie. Je veľmi dôležité uvedomovať si, čo na úkor svojej krásy letné dni prinášajú. V lete je najvhodnejšie tráviť čas spojený so športovými aktivitami vonku v ranných a večerných hodinách. Lekári považujú aktívny pobyt na slnku v obedných hodinách za absolútne neprijateľný. Ide predovšetkým o časy medzi 11 a 15 hodinou, kedy je slnko najvyššie a najpriamejšie. Prinášame vám pár tipov, ako sa počas letných dní chrániť a súčasne ostať plne aktívni.

šport

  • Ochrana pred UV žiarením

Chráňte svoju pokožku opaľovacím krémom s minimálnym faktorom ochrany 30 – 50. Najvhodnejší je vode odolný krém vzhľadom na to, že pot môže pôsobenie ochrany výrazne znížiť. Pri intenzívnejších športových aktivitách nanášajte krém častejšie v závislosti od dĺžky pobytu na slnku. Nezabúdajte si chrániť tvár, oblečenie voľte vzdušné, pohodlné, no predovšetkým funkčné.

plávanie

  • Horúčavy zaťažujú srdce

Teplota nad 30 stupňov nie je vhodná na záťaž či pohybovú aktivitu. Pri telesnej námahe je telo ochladzované tekutinami v krvi. Tá je pri horúčavách obzvlášť rýchlo pumpovaná, a to spôsobuje silné búšenie srdca. Výbornou alternatívou ako predísť zaťaženiu srdca, je plávanie. Ochladzuje telo prirodzene a zároveň vám umožňuje byť fyzicky aktívni.

pitný režim

Pitný režim

Odporúča sa dve až tri hodiny pred športovou aktivitou vypiť pol litra vody. V prípade, že budete následne športovať viac ako hodinu, vezmite si so sebou fľašu vody.

Tip lekárov: čím svetlejší moč produkujete, tým lepšie je vaše telo zásobené vodou.

Pozor! Pre ľudí trpiacich bolesťami srdca alebo zvýšeným krvným tlakom je záťaž srdca vo vysokých teplotách riziková.

Zdroj: https://www.freundin.de/lifestyle-sport-im-sommer-draussen-darauf-achten

Tagy