10 užitočných tipov pre kvalitnejší spánok

Nekvalitný spánok alebo jeho nedostatok priamo ovplyvňuje nie len vašu fyzickú kondíciu, ale aj náladu. Ak nechcete byť pre svoje okolie večne podráždeným tŕňom v zadku, mali by ste popracovať na jeho zlepšení. Nie je horší štart do nového dňa, ako vstať z postele ľavou nohou. Poďme sa radšej cítiť lepšie, krajšie a zdravšie.

10 užitočných tipov pre kvalitnejší spánok

Vytvorte si návyk

Vstávajte a chodievajte spať v presne stanovený čas. Vás organizmus si na to zvykne a vy ľahšie zaspíte a dokonca sa postupne začnete zobúdzať aj bez budíka. Hodiny si vytvoríte sami v sebe.

Neprejedajte sa na noc

Pred spaním si minimálne 2 hodiny doprajte len ľahšie jedlo. Plný žalúdok spôsobuje, že tráviaci trakt pracuje aj počas noci, a teda si náš organizmus plnohodnotne neoddýchne.

Žiadna cigareta pred spaním

Večer sa snažte vyhnúť nielen nikotínu, ale aj alkoholu a kofeínu. Tieto látky  stimulujú organizmus a spôsobujú nespavosť a plytký spánok.

Nekvalitný spánok alebo jeho nedostatok priamo ovplyvňuje nie len vašu fyzickú kondíciu, ale aj náladu. Unavte sa

Pohyb a fyzická námaha vás unavia. Preto si počas dňa aspoň trochu zacvičte. Spánok bude hlboký a vy budete krajší.

Pokoj a tma a ticho

To je to, čo potrebujete. Vytvorte si prostredie, v ktorom sa budete cítiť príjemne, pohodlne a bude jednoducho ideálne na spánok.

Spí sa v noci

Ak aj prídete z práce nesmierne uťahaní, zdriemnite si maximálne na pár minút a aj to len poobede. Príliš dlhým „šlofíkom“ si zbytočne pokazíte nočný spánok.

Kvalitný spánok rovná sa kvalitná posteľ

Úplným základom je dobrý matrac, vankúš a paplón. V neposlednom rade aj čisté, voňavé obliečky a nakoniec pohodlné pyžamko.

Relaxácia

Pred spánkom si oddýchnite pri činnosti, ktorú máte radi. Osprchujte sa, prečítajte si kúsok vašej obľúbenej knižky, či vypočujte upokojujúcu hudbu. Vaše myšlienky tak zbavíte stresu.

Pred spánkom si oddýchnite pri činnosti, ktorú máte radi. Nesiľte to

Ak ležíte v posteli a nie a nie zaspať, tak pokojne zapnite svetlo a čítajte knihu alebo pozerajte televízor. Ak sa budete sústrediť na to, že o 5 hodín vstávate do roboty, ničomu a nikomu to neprospeje. Len nezaspíte vôbec.

Žiadne prášky na spanie

Tabletky vášmu organizmu rozhodne nepomôžu. Skôr si navarte dobrý čajík, alebo teplé mlieko s medom. Vždy radšej siahnite po radách starej matere. Tie neuškodia, len pomôžu.

Tagy