Izbové rastliny, ktoré skrášlia vašu izbu a osviežia aj jej vzduch

Trávime veľa času v uzavretých priestoroch. Prirodzene spíme v spálni, obedujeme v jedálni, pozeráme televíziu v obývačke a v neposlednom rade pracujeme v klimatizovanej kancelárii. Výlet do prírody prospeje vášmu organizmu, dopraje účinnú relaxáciu i vylieči dýchacie ťažkosti. Povinnostiam sa však nevyhnete. Prineste si preto prírodu do vášho príbytku či kancelárie. Ako to urobiť najúčinnejšie?

Izbové rastliny, ktoré skrášlia vašu izbu a osviežia aj jej vzduch

nefrolepka

Nefrolepka

Možno ju považovať priamo za čističku vzduchu, ktorá prostredníctvom svojich veľkých listov  zvlhčuje prostredie. Rastie do výšky 50 cm, nie je náročná na starostlivosť a dáva prednosť čiastočne zatienenému prostrediu. Je vhodné umiestniť ju práve do miestnosti orientovanej na východ. Nefrolepka sa množí odrezkami, preto nie je náročné vypestovať novú rastlinu a premeniť vaše okolie na zelenú oázu.

Fikus

Fikus

Klasika medzi izbovými rastlinami je taktiež výbornou čističkou vzduchu. Všetky druhy fikusu nie sú náročné na starostlivosť, vyžadujú si najmä priestor pre svoj rast. Ak im doprajete trocha slnka, porastú do rozprávkových výšok. Sú obľúbeným doplnkom kancelárii, ale aj obytných priestorov.

Aloe vera

Aloe vera

Známa liečivá rastlina, mnohí ju ale pestujú bez toho, aby vedeli, že majú doma hotovú lekáreň. Gél, ktorý sa nachádza vo vnútri listov je hlavnou prísadou aloe vera gélov používaných pri odreninách, miernych popáleninách či masážnych gélov a sprchovacích krémov. Aloe vera je prvou pomocou pri pokožke spálenej slnkom. Listy tejto nenáročnej rastliny dorastajú do dĺžky 60 cm. Rastlinu je vhodné umiestniť práve na svetlejšie miesto vo vašej spálni, vzhľadom na jej zvýšenú produkciu kyslíka.

Filodendron

Filodendron

Koho ukryť do kúta? Filodendron je nenáročný na slnečné svetlo, vyplní kút izby a nič mu nebude chýbať. Je schopný zachytiť veľa nečistôt v ovzduší a pomocou svojich veľkých listov zvlhčuje prostredie. Trocha slnka mu neuškodí, ale statočne bojuje aj za zlých podmienok, preto je skvelým štartom pri oživovaní vášho príbytku.

Bylinky

Bylinky

Sušené bylinky balené vo farebných a pútavých obaloch už dávno vyšli z módy. Väčšina dnes staví na čerstvosť. Bylinky sú nie len výborným doplnením vášho kulinárskeho umenia, ale estetickou ozdobou kuchynskej linky. Bazalka, tymian, mäta, oregano rozvoňajú každú domácnosť. Vedeli ste, že vôňa mäty podporuje pamäť a koncentráciu, preto je ideálna aj na váš pracovný stôl.  

Zdroj

https://www.smarticular.net/gesunde-luft-diese-zimmerpflanzen-entgiften-und-befeuchten-die-raumluft/

Tagy