10 rád ako prestať fajčiť

Všetci vieme, že fajčenie je nezdravé. To nie je žiadna novinka ani tajomstvo. To, čo už ale mnohí z nás nevedia, je s fajčením prestať. Zdravie však nie je jediná vec, o ktorú nás cigarety ukracujú, ale značne okresávajú aj rodinný rozpočet. Ak by ste predsa len v sebe našli odvahu skoncovať s týmto zlozvykom, prinášame vám pár rád, ktoré vás možno posunú do zdarného konca.

10 rád ako prestať fajčiť

Nájdite odhodlanie

Najprv musíte presvedčiť seba samého, že prestať dokážete a to že prestávate každému povedzte. Rodine, priateľom, aby vás mohli podporovať a kontrolovať. Ak by ste zlyhali, sklamali by ste aj ich, to vás motivuje vydržať.Odmeňujte sa

Buďte pripravený na krízu. Ak sa vám bude dariť doprajte si odmenu, aspoň sa budete mať na čo tešiť. Dopredu si naplánujte, čo budete robiť, keď vás prepadne náhla chuť na dávku nikotínu.

Treba mať motiváciu

Stále si treba opakovať dôvody, pre ktoré chcete prestať fajčiť. Či to robíte pre vaše zdravie, pre vašu ženu, deti, finančných dôvodov. Dôvody prečo vám bude lepšie bez cigariet si spíšte a pravidelne sa nimi motivujte, keď vás prepadne chuť zapáliť si.

Neklamte sa!

Už aj jedno jediné potiahnutie je zlyhanie, lebo k nemu príde ďalšie. Ak prestať, tak úplne, žiadne výnimky nie sú dovolené.

Komunikujte

Nadviažte kontakty s ľuďmi, ktorí sa rovnako ako vy snažia prestať fajčiť, alebo s ním už prestali. Navzájom sa podporujte a vymieňajte si rady. Nemusí to byť osobný kontakt, stačia aj známosti na rôznych fórach.

Improvizujte

Keď vás prepadne náhla chuť na cigaretu, snažte sa ju odohnať niečím iným. Žujte žuvačky, cmúľajte cukríky, chrúmte mrkvu. Robte niečo, čo odpúta vašu pozornosť od nutkania fajčiť a zamestná vaše ruky a ústa.

Vymeňte zlozvyk za zvyk

Nájdite si niečo, čo budete robiť v čase, keď ste zvykli fajčiť. Napríklad si ku káve prelistujte noviny. Je veľa vecí, ktoré stihnete urobiť za čas, ktorý ste predtým venovali cigaretám a môžete si pri nich rovnako zresetovať hlavu.

Všetko je v hlave

Existuje množstvo podporných prostriedkov, ktoré vás majú odnaučiť fajčiť. To či im budete veriť alebo sa spoľahnete len sami na seba, je len na vás. Všetko sa odohráva len vo vašej hlave a odhodlaní povedať nie. Preto musíte byť tvrdohlavý a zaťať sa.

Pozitívne myslenie

Najdôležitejšie je byť vyrovnaný a spokojný sám so sebou. Keď si poviete, že prestať fajčiť zvládnete, tak to naozaj zvládnete. Potrebné je len odhodlanie a pozitívne zmýšľanie.

Aj pád je krok vpred

Žiadne zlyhanie nie je koniec sveta. Ak vás túžba po cigarete napriek snahe zlomí, nič strašné sa nedeje. Dajte si pár dní a začnite znova. Všetko sa dá dokázať. Len treba chcieť viac.

Tagy