- Veľký tresk
Teóriu Veľkého tresku pozná asi každý, je taká známa, že po nej nazvali aj obľúbený komediálny seriál. Ale čo bolo pred ňou? Bola skutočným začiatkom všetkého? A ak áno, čo bolo tou iskrou, ktorá všetko zažala? Podľa vedcov Veľký tresk začal pred 13 miliardami a 700 miliónmi rokov, na začiatku všetkého jestvoval jeden základný bod, ktorému hovoríme singularita. Síce skrýva mnoho nezodpovedaných otázok, no je prijateľným východiskovým stavom, za ktorý sa však nemôžeme pozrieť.
- Muži sú z Marsu a ženy zas z Venuše
Je možné, že z Červenej planéty pochádza všetok život? Ak nie, pochádza odtiaľ aspoň životodarná tekutina – voda? Vedecké výskumy dokazujú, že v minulosti bol Mars nesmierne podobný Zemi. Kedysi sa na ňom nachádzala voda, o čom svedčia neomylné dôkazy, zaryté hlboko do reliéfu planéty. Ide o údolia, záplavové roviny či pozostatky z vodnej pary. V každom prípade bol Mars tropickou planétou s množstvom vody, ktorá však zmizla. No zmizla úplne? Povrch Marsu tvorí trvale zamrznutá pôda – permafrost, je preto možné, že voda stále tečie pod jej povrchom. Vedecký výskumník, Peter Smith, z arizonskej univerzity ako vedúci kozmickej misie NASA s názvom Phoenix, sa domnieva, že záhadu vyriešil. Počas misie na Marse totiž robot odhalil pod povrchom vlhkú ílovitú pôdu, ktorá v praxi funguje ako zásobáreň vody. V súčasnosti je na Marse sonda Národného úradu pre letectvo a vesmír.
- Antihmota
Nie nadarmo sa hovorí, že vesmír musí byť v rovnováhe, pretože každá častica má svoju antičasticu. Aj vesmír sa na počiatku skladal z hmoty a z rovnakého množstva antihmoty. Čo však tá záhadná antihmota je? V podstate ju na prvý pohľad nerozoznáte od obyčajnej, háčik je v tom, že má opačný elektrický náboj. Protiklady sa priťahujú a to isté platí aj vo vesmíre. No to, čo vyzerá ako dokonalý vzťah, pri stretnutí vyvolá anhilizáciu - obe častice zmiznú (explodujú), no energia zostane – akurát v inej forme. Anhilizácia hmoty a antihmoty je tak najväčším zdrojom energie vo vesmíre. Dobre, ale kde tá antihmota je? Ak totiž na počiatku vesmíru existovalo rovnaké množstvo hmoty a antihmoty, kam sa všetka antihmota podela? Celý náš vesmír je tvorený obyčajnou hmotou a nikde nevieme nájsť väčšie množstvo antihmoty, pre lekárske účely si ju musíme v malých množfstvách umelo vyrábať v špecializovaných laboratóriách. Je teda možné, že existuje iný vesmír, opačný k tomu nášmu, tvorený práve antihmotou?
- V čiernej diere všetko stíchlo...
Kozmická priepasť, ktorá pohlcuje všetko, čo jej stojí v ceste, tak si môžete predstaviť čiernu dieru. V skutočnosti ide o hviezdu, ktorá sa viackrát zrútila do seba pod vlastnou ťarchou a pritom sa stále stávala kompaktnejšou. V dôsledku extrémnej hustoty tak priťahuje aj najmenšie čiastočky medzihviezdneho prachu, ktoré sa ocitnú v jej blízkosti. Navyše je čierna diera neviditeľná, pretože pohlcuje aj svetlo. Keby sa naše Slnko malo premeniť na čiernu dieru, musela by sa jeho súčasná hmotnosť vtesnať do gule s priemerom dva kilometre. Aká obrovská sila by niečo také dokázala?
- Obdĺžnikovitá galaxia
Galaxie existujú v troch základných typoch – eliptických, špirálovitých a nepravidelných. Galaxia LEDA 074886 je však výnimočná. Ako jediná totiž má tvar obdĺžnika. Vedci predpokladajú, že neobvyklý tvar galaxie môže byť výsledkom zrážky s inou galaxiou, no stále je to len nepotvrdená hypotéza a v skutočnosti môže ísť o nový druh, doteraz neobjavenej galaxie