Populárna aj kritizovaná raw strava. Oplatí sa vyskúšať ju?

Štíhle telo, žiarivá pleť a nekonečná zásoba energie. To všetko sľubuje raw strava. Stačí sa vzdať škodlivého varenia, vyhýbať sa sacharidom a chladničku naplniť ovocím, zeleninou, do špajze zas prihodiť orechy a kokosový olej. Naozaj však raw dokáže zázraky?

Populárna aj kritizovaná raw strava. Oplatí sa vyskúšať ju?

Celebrity ako Gwyneth Paltrow či Demi Moore na ňu nedajú dopustiť. Hlavnou zásadou raw stravy je konzumovať potraviny v ich najčistejšej, úpravou nedotknutej forme. Vyhýbať sa grilovaniu, pečeniu, vareniu, ideálne aj mrazeniu. Milovníci raw argumentujú tým, že pri všetkých úpravách sa ničia hodnotné a nenahraditeľné enzýmy a vitamíny. Naopak, tvoriť sa môžu nebezpečné karcinogénne látky. 

Ako vyzerá správny raw jedálniček? Obsahuje najmä ovocie, ktoré má energeticky nahradiť sacharidy, ako sú banány, ananás a jablká, a veľa zeleniny. Obľúbené sú batáty, kapusta, jahody a melón. Dôležitou zložkou raw kuchyne sú antioxidanty, ktoré nájdete v malinách, čučoriedkach a ríbezliach. Namiesto sendvičov si milovníci surovej kuchyne pripravujú populárne smoohie. Do mixéra však nehádžu všeličo, ale presne odvážené a starostlivo vybrané kombinácie, ktoré sa navzájom dopĺňajú.Raw strava

Možno vás prekvapí, že raw strava nie je len o ovocí a zelenine. Doplniť ju môžete pšenovou či pohánkovou kašou, nepasterizovanými mliečnymi výrobkami, šampiňónmi, semienkami a orechmi. Veľmi obľúbené sú mandle, pretože tvoria významný zdroj vitamínu E. Niektorí raw stravníci sa napodiv nevyhýbajú ani mäsu, volia si však jeho surovú verziu ako napríklad carpaccio.

A aké sú výsledky surovej stravy? Pripravte sa na výrazné chudnutie. Nehľadajte však za ním zázračnú silu avokáda, ale jednoducho nedostatočný prísun sacharidov. Už po pár dňoch bez cestovín a zemiakovej kaše začne telo čerpať zo svojich zásob a vás okrem poklesu hmotnosti čaká aj únava, pocit nevyspatosti a horšia nálada. Na vine sú práve sacharidy- životabudiče, ktoré telo dobijú energiou. Ćiastočne ich môže nahradiť ryža, nie však uvarená.

Raw strava povoľuje len niektoré druhy. Tie sa pripravujú vopred starostlivým máčaním, aby sa dostatočne mäkké dali konzumovať. Napriek tomu však v raw kuchyni chýbajú niektoré vitamíny a vápnik. Najmä začiatočníci sa nezaobídu bez vitamínových doplnkov, pokročilí priaznivci raw si musia strážiť najmä prísun B12. Veľkým rizikom zostáva odvápnenie kostí či poškodenie zraku.

Raw strava poskytuje inšpiráciu všetkým, ktorí prechádzajú obdobím vypätia v zamestaní, majú za sebou neúspešné chudnutie a problémy s nepravidelnou stravou. Doplniť jedálniček väčším množstvom surového ovocia a zeleniny, primiešať do šalátu klíčky a z času na čas nahradiť rannú kávu ovocnou šťavou pomôže nášmu organizmu doplniť chýbajúce živiny. Raw ako očista v jarných a jesenných mesiacoch prospeje unavenej pleti aj vlasom.

Na druhej strane nezabúdajte, že vlna raw je rovnako ako makrobiotická či delená strava módnym hitom. Košík plný čerstvého ovocia vyzerá vynikajúco v lete, v zimných mesiacoch sa však musíme spoľahnúť na ponuky v supermarketoch, ktorá je všetko len nie bio. Naviac raw strava je nevhodná pre ľudí s cukrovkou, osteoporózou, seniorov či malé deti. Experimentovať by s ňou nemali ani tehotné ženy. Vychutnajte si s prichádzajúcimi letnými mesiacmi jarný šalát a prvé jahody, no nezabudnite sem-tam zahryznúť do čerstvo upečenej bagety či ovocného koláča. Najlepšou voľbou zostáva pestrosť a vyváženosť.

Tagy