Najbohatší ľudia sveta

Bill Gates už nedrží v prvenstvo v rebríčku najbohatších ľudí sveta. Jeho nástupca obsadil toto miesto s trojmiestnou miliardovou sumou. Prinášame vám prvých 10 priečok rebríčka agentúry Forbes.

Najbohatší ľudia sveta

10. miesto

Larry Ellison

Jeden zo zakladateľov spoločnosti Oracle, ktorá má svoje turbulentné časy dávno za sebou. V roku 2000 sa výška majetku spoločnosti približovala sume 58 miliárd dolárov. Počas finančnej krízy stratila spoločnosť viac ako polovicu svojho kapitálu. Zažehnaná kríza priniesla ovocie a majetok Larryho Ellisona je tak stanovený na 58,5 miliárd dolárov.

Embed from Getty Images

9. - 8. miesto

David Koch, Charles Koch

Značka Koch Industries patrí k celosvetovo známym podnikom. Koch Industries sa zameriava na viaceré oblasti podnikania – výroba, obchod, investície v primárnych odvetviach ťažby, distribúcia energie...Firma nesie priezvisko majiteľov a zároveň bratov Davida a Charlesa Kocha. Viceprezident David Koch disponuje majetkom v hodnote viac ako 60 miliárd dolárov, rovnako ako aj jeho brat Charles Koch, preto si tieto dve priečky v tomto rebríčku spravodlivo delia.

Embed from Getty Images

7. miesto

Carlos Slim Helu

Jediná jedna no o to viac spochybniteľná transakcia vyniesla Mexičana Carlosa Slim Helu na 7. miesto. V roku 1990 odkúpil sumou 1,8 miliárd dolárov mexickú štátnu telekomunikačnú spoločnosť Telmex. Skutočná hodnota spoločnosti však bola odhadnutá na viac ako 10 miliárd dolárov. Po privatizácii využil Carlos Slim svoje monopolné postavenie a dnes sa tak pýši výškou svojho majetku, ktorá bola určená na 67,1 miliárd dolárov.

Embed from Getty Images

6. miesto

Amancio Ortega

Prvé kroky Ortega v textilnej brandži siahajú do roku 1963 predajom županov. O 9 rokov neskôr už úspešný podnikateľ zakladá firmu Index. Ide o španielsku firma, ktorá pokrýva známe značky ako Zara, Pull & Bear, Bershka. Celosvetový úspech módnych značiek prináša Ortegovi sladkú odmenu – majetok vo výške 70 miliárd dolárov, čo je síce o 1 miliardu menej v porovnaní s minulým rokom, no určite sa zhodneme na tom, že si túto drobnú stratu podnikateľ ani nevšimol. Len aby sa to nestalo pravidlom.

Embed from Getty Images

5.miesto

Mark Zuckerberg

Jedna veta, ktorá hovorí za všetko. Ako 19-ročný študent založil Facebook. S narastajúcou popularitou tejto aplikácie sa Mark prepracováva na popredné priečky rebríčka. Jeho majetok je k tomuto roku na hodnote 70 miliárd dolárov. V porovnaní s minulým rokom mu na účet pribudlo 15 miliárd.

Embed from Getty Images

4.miesto

Bernard Arnault

2017 bol najúspešnejším rokom francúzskeho podnikateľa Bernarda Arnaulta. Jeho majetok sa zo sumy 41,5 miliárd dolárov vyšplhal až na astronomické číslo 72. Bernard Arnault je najväčším akcionárom luxusného koncernu Moët Hennessy Louis Vuitton.

Embed from Getty Images

3. miesto

Warren Buffett

Tretia priečka patrí tzv. burzovému guru. Jeho majetok je 87 miliárd dolárov, ktorý v porovnaní s minulým rokom vzrástol o presných 8 miliárd.

Embed from Getty Images

2. miesto

Bill Gates

Americký podnikateľ Bill Gates zvýšil svoj majetok v uplynulom roku “len“ o 4 miliardy dolárov. Majetok vo výške 90 miliárd dolárov mu prvú priečku nezabezpečil. Kto ho predbehol?

Embed from Getty Images

1. miesto

Jeff Bezos

Šéf Amazonu je prvým človekom na svete, ktorého majetok presiahol 11 cifier. Za posledný rok navýšil Jeff Bezos svoj majetok o neuveriteľných 40 miliárd dolárov. So sumou 112 miliárd tak obsadzuje prvú priečku tohto prestížneho rebríčka.

Embed from Getty Images

Zdroj

http://www.handelsblatt.com/unternehmen/management/forbes-liste-2018-das-sind-die-reichsten-menschen-der-welt/19546632.html

Tagy