10 tipov, ako budete mať prirodzene biele zuby

Každý je omnoho krajší, keď sa usmieva. Preto je dôležité venovať svojim zubom náležitú starostlivosť, ktorú si zaslúžia. Nielen aby boli zdravé, ale aj prirodzene biele. To si vyžaduje omnoho viac ako len ich pravidelné umývanie.

10 tipov, ako budete mať prirodzene biele zuby

1. Správne jedlo

Jedlo na zuboch vytvára povlak, ktorý bez jeho čistenia môže prejsť až do usadenej farby. Preto si treba dobre rozmyslieť, čo vložíte do úst a po ktorom jedle je lepšie si hneď umyť zuby. Najhoršie pre bielosť vašich zubov škodia farebné typy jedál ako omáčky, červené ovocie či nápoje s obsahom kyselín.

2. Vhodné sú bielkoviny

Tie obsahujú najmä mliečne výrobky ako mlieko, jogurty a syry, ktoré po konzumácii pomáhajú minimalizovať škody napáchané na zuboch. Rovnako obsahujú aj kalcium a fosfor. Tvrdé syry pomáhajú odstraňovať povlak a zvyšujú ochranu celého chrupu.

3. Prírodné sladidlá

Všetci vieme, že cukor kazí zuby. Preto je lepšie siahnuť po prírodných podobách sladidiel, ako je napr. xylitol. Je vyrobený z kôry stromu, má nulový kalorický obsah a neutralizuje v ústach pH, čím zlepšuje čistotu zubov a predchádza povlaku.

Prírodné sladidlá4. Vyplachovanie ako prvá pomoc

Ak nemáte čas umyť si zuby, nájdite si aspoň pár sekúnd na vypláchnutie ústnej dutiny vodou alebo sa vody aspoň napite.

5. Zubná niť

Zuby si umývajte aspoň dvakrát denne, a to ráno a večer. K zubnej kefke a paste pridajte zubnú niť. Tá dočiahne na zabudnuté zvyšky jedla lepšie ako štetinky kefky. Tie by inak v medzizubných priestoroch začali hniť, čím sa vytvoria baktérie, ktoré následne zničia sklovinu a celkové zdravie zubu.

6. Už žiadna sóda bikarbóna

Táto metóda domáceho bielenia zubov je príliš abrazívna a sklovine viac uškodí, ako pomôže. Radšej zvoľte výrobky určené na bielenie zubov s obsahom peroxidu.

7. Odborník vám pomôže najviac

Profesionálny dentista vám zuby vybieli pomocou peroxidu a chémie tak, že budú už po prvom sedení vyzerať podstatne belšie. Môže sa však stať, že vám zubný lekár povie, že nie ste na takýto zákrok vhodným adeptom. Potom sa musíte uspokojiť s ostatnými metódami.

Zubár

8. Správne farby líčenia

Ak chcete docieliť belší efekt vašich zubov, vyhnite sa telovým odtieňom rúžu. Zvoľte radšej výrazne ružový alebo rúž mierne dočervena, ktorý zuby opticky vybieli.

9. Vyskúšajte jahody či pomaranč

Stačí, keď jahôdku nahryznete a jemne si ňou budete pár minút pretierať zuby. Toto chutné ovocie totiž obsahuje enzým, ktorý je prírodným bielidlom. Rovnako poslúži aj kôra pomaranča, ktorú vopred dobre očistite. Následne si jej vnútornou stranou asi tri minúty pretierajte chrup.

Jahody

10. Popol a soľ

Pomocou jemného drevného popola si môžete zo zubov odstrániť zubný povlak, a tým ich aj prirodzene vybieliť. Navyše má aj dezinfekčné účinky. Podobným spôsobom môžete použiť aj soľ.

Tagy