6 klasík, ktoré prečítate pokojne aj za jeden večer

Ľudia sa v minulosti vážne museli nudiť, keď po večeroch písali knihy dlhšie ako týždeň pred výplatou a akoby to nestačilo, pridali k nim aj druhý diel. Väčšina z nás ma skreslenú predstavu, že všetky klasiky sú staré a hrubé a sype sa z nich prach. Toto presvedčenie pramení hlavne z čias, keď sme sedávali za školskými lavicami a pod hrozbou zlej známky poctivo písali čitateľské denníky. V skutočnosti však ide len o predstavu. Možno sa autori v minulosti nudili, no aj tak sa im podarilo občas napísať niečo, pri čom nestrávite polovicu svojej mladosti, stačí vám na to len jeden večer.

6 klasík, ktoré prečítate pokojne aj za jeden večer

1. Raňajky u Tiffanyho, Truman Capote (96 strán)

Jeden z pilierov americkej literatúry určite stojí za prečítanie. Ide len o kratučkú prózu, ktorá predstavuje mladučkú dievčinu s ťažkým osudom, túžiacu preraziť vo veľkom svete. Klasiku preslávilo hlavne filmové stvárnenie a nezabudnuteľná Audrey Hepburn vo svojich čiernych kokteilkách s perlami a cigaretou v ruke.

2. Premena, Franz Kafka (96 strán)

Jedno z najvplyvnejších diel 20. storočia nenájde pochopenie u každého čitateľa. Kafka stvoril hlavného hrdinu, ktorý sa ráno prebudí ako obrovský chrobák a snaží sa so svojou situáciou vyrovnať. Vnútorné rozpoloženie hlavnej postavy, odsúdenie okolitého sveta, odstup jeho najbližších, to všetko nájdete ani nie je na sto stranách živej poviedky známeho českého autora.

Kniha

3. Starec a more, Ernst Hamingway (96 strán)

Skúsený reportér a novinár si po rozhovore so staručkým námorníkom zmyslel a napísal príbeh, ktorý mu vyniesol Nobelovu cenu. Krátku poviedku o sile človeka a hraniciach jeho vnútorného presvedčenia zhltnete pri jednej šálke kávy.

4. Zvieracia farma, Georg Orwell (101 strán)

Politická satira na revolúciu ukazuje, že moc zmení každého – aj zvieratá. Pôvodné revolučné oslobodenie a vzbura sa na farme mení na totalitu. Orwell má nesmierny talent na personifikovanie zvierat, ktorým pridáva ľudské vlastnosti a nepriamo tak kritizuje deformáciu pravidiel, demagógiu a celý totalitný systém.

Kniha

5. Cudzinec, Albert Camus (123 strán)

Jeden z najznámejších predstaviteľov existencializmu kladie svojich hrdinov do hraničných životných situácií a podrobne rozpitváva ich správanie. V diele Cudzinec je hlavným hrdinom odsúdenec, ktorý spáchal vraždu a teraz sa musí svojim zločinom zmieriť...

6. Utrpenie mladého Werthera, Johann Wolfgang Goethe (144 strán)

Láska, hlavne tá nešťastná inšpirovala mnohých umelcov k vytvoreniu veľdiela. Ani táto klasika nehovorí o ničom inom. Nešťastne zamilovaný mladík túži po dievčine, ktorá je sľúbená inému a so svojou bolesťou sa zdôveruje denníkovým zápiskom. Ak máte náladu na melanchóliu, do toho!

Tagy