7 tipov, ako zatočiť s menštruačnou bolesťou

Menštruácia nie je ani pre jednu z nás zrovna prechádzkou ružovou záhradou, no pre pre mnohé ženy môže byť veľmi bolestivá a nepríjemná. Bolesť pri menštruácii spôsobuje viac-menej hormonálna nerovnováha. Pre menštruačnú bolesť sú charakteristické silné kŕče v podbrušku, nevoľnosť a často aj s bolesti hlavy. Dá sa však proti nej bojovať. Tu je pár tipov ako.

7 tipov, ako zatočiť s menštruačnou bolesťou

1.JEDLO AKO LIEK

Prevenciou proti bolestivej menštruácii môže byť aj správne stravovanie. Ideálne sú nejmä organické, plnohodnotné potraviny. Vylúčte zo svojho jedálnička sóju, alkohol, kofeín a tučné jedlá. Prijímajte magnézium a vápnik – pomáhajú redukovať kŕče svalov počas menštruácie. Konzumujte veľa zeleniny, najmä listovej zelenej, ryby, klasickú bielu ryžu nahraďte hnedou. 

2.PITE VEĽA VODY

Tým myslíme najmä čistú vodu, vodu s citrónom, zelené, zázvorové a bylinkové čaje. Byliny, z ktorých sú výborné nielen čaje, ale aj zábaly v časoch bolestivej menštruácie, sú rebríček obyčajný, harmanček, mäta, čučoriedka, medovka a nechtík lekársky.

3.TEPLÉ OBKLADY

Kúpte si výhrevný vankúšik a doprajte si teplé obklady. Pomôže Vám aj keď si budete udržiavať nohy v teple. Výborným liekom pre bolestivú menštruáciu je tiež horúci kúpeľ.

Menštruácia

4.ŠPORT

Je jedno, aký si vyberiete. Športovaním uvoľníte endorfíny a doprajete svojmu telu mu kyslíkovú „bombu“. A ako bonus posilníte svalstvo panvového dna. 

5.SPÁNOK

Občas proste cítite, že vám pri bolestiach nepomôže nič tak, ako spánok. Tak potom šup do postele.

Lieky

6.LIEKY

Overená klasika, keď potrebujete byť hneď fit. Pomôžu za pár minút a vydržia aj pár hodín. 

7. SEX

Pomáha pri prekrvení a vylučovaní endorfínov. Sex tiež ovplyvňuje hladinu hormónu oxytocínu v krvi, ktorý môže za sťahy hladkého svalstva. Ak Vám ani Vášmu partnerovi nevadí pohlavný styk počas menštruácie, pusťte sa pokojne do toho.

Tagy