Toto pohlavie dieťaťa zvyšuje riziko komplikácie počas tehotenstva

Pohlavie dieťaťa je dôležité pri určovaní, či tehotenstvo bude prebiehať bez komplikácií alebo nie. Vedci z University of Cambridge počas výskumu dospeli k záveru, že riziko ochorenia počas tehotenstva sa zvyšuje, ak čakáte dievča.

Toto pohlavie dieťaťa zvyšuje riziko komplikácie počas tehotenstva

Pohlavie dieťaťa ovplyvňuje rôzne metabolické procesy v tele matky. Tie môžu byť zodpovedné za vznik chorôb.

Pre túto štúdiu vyšetrili približne 4 000 žien, ktoré boli tehotné prvýkrát. Posudzovali placentu a krv matky. Vedci dospeli k záveru, že placenta v závislosti od chlapca alebo dievčaťa má iný genetický profil. To má vplyv na metabolické procesy, ktoré prebiehajú v tele. Jeden z týchto "placentárnych génov" je zodpovedný za látkovú výmenu molekúl ovplyvňujúcu rast baktérií. Placenta rovnako ako krv matky obsahuje viac tejto molekuly počas tehotenstva s dievčaťom, ako s chlapcom.

Zvýšená hladina týchto metabolických molekúl v konečnom dôsledku umožňuje podporovať ochorenia, ako je zvýšený krvný tlak alebo problémy s obličkami. Hoci tehotenstvo s chlapcom sa zdá byť pre zdravie matky lepšie, aj to má svoje riziká. Vedci predpokladajú, že kvôli zloženiu placenty u chlapcov nie je riziko choroby matky počas tehotenstva ovplyvnené, ale zvyšuje sa riziko, že sa dieťa nevyvíja dobre v matkinom tele a embryo je "zraniteľnejšie" ako u dievčat. 

Zdroj: https://www.freundin.de/lifestyle-gesundheit-schwangerschaft-geschlecht-komplikationen

Tagy