Ako sa zbaviť sladkostí

Chcete žiť zdravšie, no bez sladkej maškrty si svoj deň neviete ani len predstaviť? A možno ste sa nad tým ani nikdy nezamýšľali. Prezradíme vám, prečo sa cukru zrieknuť a ako proti nemu bojovať. Nemusíte sa však obávať, nebude to žiadne sebatrýznenie.

Ako sa zbaviť sladkostí

Určite sta sa stretli s tým, že cukor je mnohokrát označovaný ako biely jed. Zo psychologického hľadiska by sme sa na cukor mohli pozrieť ako drogu. Čím viac cukru prijímate, tým väčšie množstvo si telo žiada. Čo môže viesť k zdravotným problémom ako sú:

  • obezita
  • zaťaženie pečene
  • narušenie hladiny inzulínu a následne k cukrovke
  • zvýšeniu krvného tlaku
  • poškodeniu zubov
  • zvýšeniu rizika srdcových ochorení

chuť na sladké

Teraz, keď už sme vás trochu vystrašili, prejdeme k prevencii. Každý pozná chuť na sladké. Či už po dobrom obede, pri šálke kávy a najhoršie večer v posteli. Aj keď si to často nepriznávate, prenasleduje vás a väčšinou nad vami vyhráva. Je prirodzené, že potrebujete energiu. Ak myseľ kričí po sladkom, dáva vám najavo, že vám niečo chýba. Spúšťačom chuti na sladké môže byť nedostatok živín, únava a dehydratácia.

Ako bojovať?

Nájdite náhradu

Existujú aj zdravé cukry. Tie nájdete v jogurtoch, čerstvom ovocí, zelenine, cereáliách. Na situáciu, kedy zatúžite po sladkom musíte byť vždy pripravení. Buďte kreatívni, niekomu postačí hrsť orechov alebo si pripravte smoothie či chia puding (samozrejme pri príprave sa s cukrom uskromnite, ak sa mu nedá úplne vyhnúť).

pohár čaju

Tekutiny

Čaj bez cukru je skvelou voľbou. Má chuť a dokonca aj zasýti. Veď nie nadarmo sa hovorí, že hlad je prezlečený smäd. A to najmä v prípade, ak sa vám stane, že aj napriek výdatnému obedu sa necítite sýti. Siahnite po pohári vody a najideálnejšie, ak si fľašu čistej vody alebo minerálky budete stále nosiť so sebou.

Zíde z očí, zíde z mysle

Vy sami viete najlepšie zabezpečiť, aby sladkosti nepoputovali ako prvé do vášho nákupného košíka. Nakupujte s rozumom a doma nemajte žiadne (ani tajné) zásoby, tak vás nebude mať čo pokúšať.

umývanie zubov

Umyte si zuby

Skvelá ochrana pred nočnou návštevou chladničky. Po vyváženej večeri si umyte zuby.

Športujte

Náročný deň vypustite z hlavy športom. Šport zvyšuje hladinu endorfínu a vy tak viac nebudete cítiť potrebu obaliť svoju nervozitu tukom.  

Tagy