Týchto 6 príznakov rakoviny prsníkov by mala poznať každá žena

Rakovina prsníkov je veľkou a dôležitou témou. Pravidelné lekárske prehliadky - minimálne raz ročne - sú nevyhnutné. Veľmi dôležitá je aj sebakontrola. Zmeny na prsníkov spozorujete najlepšie sama. Čím skôr, tým lepšie! Poradíme vám, ako a čo najrýchlejšie spozorovať symptómy.

Týchto 6 príznakov rakoviny prsníkov by mala poznať každá žena

Hrčka v prsníku

Najznámejším príznakom rakoviny prsníkov sú hrčky. Nie však každá hrčka musí byť predzvesťou rakoviny. Zväčšenie tkaniva sa môže taktiež prejavovať hrčkovito. V prípade, ak ste si na prsníkoch niečo nahmatali, nechajte sa čo najskôr vyšetriť u svojho lekára. Dôkladné samovyšetrenie prsníkov praktizujte aspoň raz mesačne. Pravidelným pozorovaním tak najlepšie spoznáte samú seba a prípadné zmeny včas spozorujete.

bolesti

Bolesti

Hrčky v prsníkoch sú väčšinou bezbolestné, avšak bolesti prsníkov môžu byť jasným príznakom rakoviny. Ide najčastejšie o prípad, kedy sa nádor pretláča zdravým prsným tkanivom. Nezamieňajte si však tieto bolesti s tými, ktoré vás trápia či už pred alebo počas vašej menštruácie. Tie sú úplne normálne a bežné.

Sploštenie prsníkov 

Alarmujúcim syndrómom rakoviny je zmena tvaru poprsia. Najmä v prípade pozorovanej zmeny len na jednom z prsníkov. V rokoch sú zmeny prsníkov súčasťou procesu premeny ženy. Avšak netypické sploštenie prípadne vrúbky alebo jemne zárezy v prsníkov sú jedným z najjasnejších príznakov rakoviny.

Zmeny na bradavkách

To, že sa bradavky časom a vekom menia je prirodzené. Náhle zmeny sú varovným signálom rakoviny alebo inej “nevinnej“ choroby. Jedným z príkladov zmien je ústup bradaviek, kedy sa akoby prehnú smerom do vnútra. Pre niektoré ženy sú však takéto bradavky prirodzené. Ide o prípad netypického vzhľadu a rastu, ale nie o ochorenie. Ďalším príznakom náhlych zmien je vytekanie tekutiny s výnimkou materského mlieka. Dôvodom neprirodzeného vylučovanie tekutiny je fakt, že rakovina prsníkov sa najčastejšie vyvíja v mliečnych žľazách. Samozrejme môže ísť aj o niečo prirodzené a nezávažne. V prípade, ak je tekutina zakrvavená, je návšteva lekára viac ako nevyhnutná.

Pečeňové fľaky

Pečeňové škvrny síce nie sú symptómom rakoviny prsníkov, ale štúdia zistila, že ženy s obzvlášť väčším množstvom škvŕn na tele, majú o 13 % väčšiu šancu rakovinového ochorenia. Samozrejme tento príznak nemôže byť dôvodom starostí. Tak ako aj prsníky, tak i pečeňové škvrny si zaslúžia o niečo viac pozornosti.

váha

Nevysvetliteľné zmeny váhy

Neprirodzene náhle a vysoké zmeny telesnej hmotnosti sú najčastejším príznakom choroby akéhokoľvek typu. Ide ako o rast, tak aj o pokles váhy. Tieto náhle zmeny sú skorými možnými príznakmi rakoviny akéhokoľvek druhu. Pri prudkých zmenách telesnej hmotnosti bez zmeny stravovacích návykov či aktívnej pohybovej činnosti je veľmi dôležité vyšetrenie. 

Všetky vymenované symptómy nemusia predpovedať rakovinu. Veď v konečnom dôsledku výnimka potvrdzuje pravidlo. Prevencia je na prvom mieste. Navštívte lekára a učte sa spoznávať vaše telo, no najmä načúvať, čo vám chce povedať.

Zdroj: https://www.freundin.de/brustkrebs-symptome-jede-frau-kennen

Tagy