12 najlepších drogových filmov všetkých čias - od "Trainspotting 2" 2017 po „Bezstarostná jazda“ 1969!

Filmy o drogách sú predurčené k tomu, aby sa stali kultovými. Ako napríklad „Strach a hnus v Las Vegas“, „Scarface“, „Trainspotting“. Spomínané filmy sú to najlepšie, čo ponúka medzinárodná filmová scéna - od trileru, gangsterských filmov, melodrám, Road-Movie, komédií až po autobiografie.

12 najlepších drogových filmov všetkých čias - od "Trainspotting 2" 2017 po „Bezstarostná jazda“ 1969!

Drogové filmy sú akoby veľkým bratom filmov, v ktorých hrá hlavnú rolu marihuana. V tých sa oslavuje bezstarostný život, opierajúci sa o uvoľňujúce tóny reggae hudby a bublania bonga. Tie drogové však nie sú vždy plné pohody a vtipu. Ich opakom sú filmy protidrogové. Drogy v sebe ukrývajú niečo fascinujúce, neznáme, zakázané, no ich dôsledkom je katastrofa. Hlavní hrdinovia sú nemilosrdne vystavení upadnutiu, a diváci zažívajú pocit bezmocnosti v neodvrátiteľnom, no predpokladateľnom osude hrdinu. V klasickej drogovej melodráme sa objavuje (mladá) postava, ktorá vyrastá v kríze, tacká sa životom, upadá kým nepríde oslobodenie - alebo nepríde. Aj to môže byť pre diváka desivé. Najmä v tomto dramatickom žánri sa zdá, že kreativita tvorcov nemá hranice vo fajčení, halucináciach, poruchach vedomia, v opojeniach snov z pohľadu závislého hrdinu.

Triler/ gangsterské filmy:

Scarface – USA 1983, Brian DePalma: Klasický gangsterský film, v ktorom prudká kariéra drogového pána Tonyho Montana (Al Pacino) v podzemí New York, ukazuje jeho výškový let pred pádom.

Traffic: Nadvláda gangov - D/USA 2000, Steven Soderbergh: Tento film získal štyroch Oscarov, je to skvelá krimi s Catherine Zeta-Jones, Benicio Del Toro a Michaelom Douglas.

Všemocný– USA 2011, Neil Burger: Tajná droga umožňuje využívať mozog na 100%, a dodáva človeku extrémne sebavedomie. Eddie Morra (Bradley Cooper) je v popredí svojho úspechu, ale temná stránka závislosti netrvá dlho, a vystavuje ho existenčným otázkam.

Melodrámy a protidrogové filmy:

Requiem za sen– USA 2000, Darren Aronofsky: Drogové filmy lákajú buď pestrým svetom, alebo nebezpečnými rozširovaniami vedomia. Tento protidrogový film vedie k opačnej reakcii: DROGY NIE! Pôsobivé, nechutné, smutné, šokujúce, utláčajúce - tento film sa dotýka celého spektra vašich pocitov!

Vojdi do prázdna– D/F/It 2009, Gaspar Noé: Film natočený z pohľadu drogovo závislého umierajúceho muža.

Oslo 31. augusta– Norwegen 2011, Joachim Trier: Chladná, ale citlivo predstavená dráma mladého muža, ktorý utiekol pred drogami. No daň za jeho drogové obdobie, sú ťažké depresie.

Drogové-Road Movies:

Bezstarostná jazda– USA 1969, Dennis Hopper, FSK 16

Strach a hnus v Las Vega– USA 1998, Terry Gilliam

Na ceste– It/F/USA/Kanada/Brasilien 2011, Walter Salles

Autobiografické drogové filmy:

Posledné dni – USA 2005, Gus Van Sant: Michael Pitt žiari v dráme o vynikajúcom hudobníkovi, ktorého život a kariéra pripomína práve Kurta Cobaina, frontmana skupiny Nirvana.

Walk the Line– USA 2005, James Mangold: Hudobný film o country legende Johnny Cash (Joaquin Pheonix) ukazuje nielen jeho úspech, ale aj súkromné ​​porážky, ktoré prináša užívanie drog.

Atlas – F 2013, Antoin D’Agata: Dokonalý dokument o živote režiséra a fotografa ako narkomana v prostredí ázijských prostitútok.

Zdroj: https://www.kino.de/film/t2-trainspotting-2017/news/die-50-besten-drogenfilme-aller-zeiten-von-trainspotting-2-2017-bis-easy-rider-1969/

Tagy