“Michelangelov efekt“ garantuje šťastný vzťah

Humor? Láska? Dôvera? Čo je pravým kľúčom úspešného vzťahu? Podľa výsledkov štúdie je pre šťastný vzťah dôležitá len jedna jediná vec. Akú úlohu v tom však zohráva umelec Michelangelo?

“Michelangelov efekt“ garantuje šťastný vzťah

Podstatnou súčasťou partnerstva je to, že vás partner vedie k najlepšej verzii samého seba. K podobe, v ktorej máte najradšej samého seba a ste so sebou jednoducho spokojní.

Som najlepšou verziou samého seba

Štúdia vedená magazínom sociálnej psychológie poukazuje na výsledky vyplývajúce z odpovedí opýtaných. Položená otázka bola jasne a jednoducho formulovaná: Vo vzťahu sa vnímate ako ideálna alebo skutočná verzia seba? Okrem toho chceli výskumníci vedieť, ako by opýtaní svoj vzťah klasifikovali. A výsledok? Tí, ktorí tvrdili, že vo vzťahu vnímajú verziu seba v podobe ideálu, vedú šťastnejšie partnerstvo.

Výskumníci tak poukazujú na takzvaný “Michelangelov efekt“. Michelangelo tvrdil, že v každom kúsku mramoru, ktorý opracovával, už od začiatku videl hotové umelecké dielo. Šťastné partnerstvo bazíruje taktiež na tom, že obaja partneri odhaľujú práve pozitívne vlastnosti toho druhého. 

Ale ako podporovať partnerovu ideálnu verziu? Jednoducho pozitívnou spätnou väzbou, motiváciou toho druhého i obyčajným súhlasom.

Zdroj

http://www.freundin.de/fuer-eine-glueckliche-beziehung-brauchen-sie-den-michelangelo-effekt-freundin-de

Tagy