10 činností, pri ktorých sa môžete vyhnúť plastom

Ukážeme vám, že aj vy môžete prispieť maličkosťami k ochrane životného prostredia a krok, čo krok využívať menej plastu.

10 činností, pri ktorých sa môžete vyhnúť plastom

1. Vlastný hrnček na kávu so sebou

Plastové poháre produkujú veľkú časť odpadkov. Vezmite si so sebou svoj vlastný pohár na kávu. Mnohé kaviarne vo veľkomestách ponúkajú dokonca zľavu, ak si zákazníci vypijú kávu zo svojho vlastného pohára.

zaváraniny

2. Prázdne zaváraninové poháre

Namiesto toho, aby ste potraviny v chladničke skladovali v plastových nádobách, siahnite po prázdnych pohároch. Ušetríte tak na odpade alobalových fólii.

slamka

3. Papierové slamky

Pri najbližšej párty použite namiesto klasických slamiek tie alternatívne. Papierové, bambusové, no najvhodnejším riešením sú sklenené slamky. Okrem toho, že spĺňajú svoju funkciu, vyzerajú cool a sú biologicky rozkladateľné.

drevo kuchyňa

4. Lyžica z dreva

V kuchyni sa otvára veľa priestoru na zredukovanie plastových výrobkov. Namiesto snahy používať samo rozkladateľné materiály, v kuchyni sa zamerajte práve na ekologické látky akou je napríklad drevo. 

mydlo

5. Mydlo v kocke

Rovnako aj kozmetické produkty ponúkajú mnohé alternatívy, ako použitie tých v plastových nádobách. Šampóny, mydlá alebo telové mlieka môžete kúpiť aj v sklenených nádobách. Najvhodnejšie je však siahnuť práve po tuhej formu mydla či šampónu, namiesto tej tekutej s dávkovačom.

vodovod

6. Voda z vodovodu

V horúcich teplých dňoch je viac ako nevyhnutné mať pri sebe fľašu vody. Namiesto toho, aby ste si vždy v meste museli vodu kúpiť, vezmite si so sebou fľašu vody rovno z domu. Doma sa taktiež môžete vyhnúť nahromadeniu plastových fliaš. Voda z kohútika je rovnako kvalitná a dokážete ju získať dokonca aj v bublinkovej forme pomocou rôznych prístrojov.

taška

7. Nákupné tašky

Pri nakupovaní oblečenia či obyčajnom nákupe potravín ste dostali zadarmo plastovú tašku. Vo väčšine krajín už týmto časom odzvonila. Tak je to aj vo väčšine obchodov na Slovensku. Napriek tomu tašku si môžete zakúpiť stále, a to za pár centov. Namiesto využitia tejto možnosti, siahnite po moderných a praktických látkových taškách. Sú naozaj trendy a ich životnosť je omnoho dlhšia ako životnosť plastovej igelitky za pár centov.

ovocie a zelenina8. Nebalené ovocie a zelenina

Mnoho ovocia a zeleniny kúpite priamo zabalené v plastových baleniach. Zamerajte sa na nákup potravín, ktoré nie sú balené v nadbytočných obaloch. Ovocie a ani zelenina si nevyžadujú dodatočné ochranné obaly. Pri voľnej dostupnosti potravín si ľahko preveríte aj ich čerstvosť.

menstruačný kalíšok

9. Bezplastiková dámska hygiena

Bežná dámska mesačná hygiena produkuje obrovské množstvá odpadu. Ak chcete spraviť niečo dobre nie len pre prostredie, ale aj pre seba siahnite po menštruačnom kalíšku. Sú silikónové, vydržia roky a sú prospešné pre imunitu.

raňajky10. Desiatovník

Namiesto toho, aby ste si desiatu zabalili do plastovej dózy, použite jej alternatívu. Tie sa vyrábajú zo skla alebo dokonca ľahkého kovu. Dajú sa vložiť jednoducho do umývačky a vyzerajú tak aj krajšie.

Zdroj: https://www.freundin.de/lifestyle-plastik-verzicht

Tagy