8 viet, s ktorými dosiahnete to, čo chcete

Reč má veľkú silu. To tvrdil už pradávno sám veľký Cicero. Tak ako vedia slová potešiť, dokážu aj raniť. Správne volené slová, dobre a cielene formulované vety môžu poslucháča ovplyvniť. Niekedy postačí jedna správne povedaná veta na to, aby ste toho druhého presvedčili o svojom (správnom) návrhu alebo jednoducho, aby vašej prosbe vyhovel.

8 viet, s ktorými dosiahnete to, čo chcete

S týmito frázami dosiahnete to, čo chcete:

1. „Dlho som premýšľal/a o tom, či by som ťa mohol/mohla o to poprosiť.“

Trefa do čierneho. Ten koho o niečo žiadate samozrejme chce, aby vás vo vašej “neistote“, svojou reakciou pozitívne prekvapil. On alebo ona vám s istotou pri takej to prosbe pomôže.

2. „Asi povieš nie, ale...“

Táto fráza funguje dokonca aj podľa štúdie, kedy 649 ľudí na ulici poprosili o peňažný príspevok. Dobrovoľníci boli rozdelení na dve skupiny. Prvá oslovovala ľudí touto otázkou: ,,Sme organizácia, ktorá pomáha deťom v núdzi. Prispeli by ste nám svojim darom?“. Druhá skupina, použila už spomínanú frázu: ,,Sme organizácia, ktorá pomáha deťom v núdzi. Pravdepodobne poviete nie, avšak neprispeli by ste nám svojim darom?“. A výsledok? Prvej skupine prispelo 25 % opýtaných a druhej až 39 %. Psychológovia tvrdia, že pri tejto fráze nadobúdajú ľudia pocit, akoby sa mohli rozhodnúť sami, teda dobrovoľne.

3. „Rozhodnúť sa musíš ty. Ja by som to však spravil/a takto...“ 

Podobne aj v tomto prípade, uvádzacou vetou o vlastnom rozhodnutí navádzate pocit dobrovoľého rozhodnutia. Na druhej strane však opatrne prezentujete svoj postoj, na mieste toho druhého. Výsledok závisí aj od toho, ako veľmi sa vaše názory koniec koncov zhodujú.

4. „Je to len maličkosť.“

Kto by pre vás neurobil veľkú láskavosť s malým úsilím? 

5. „Si jediný/á, kto mi s tým môže pomôcť.“

Táto fráza dodáva jemu alebo jej pocit výnimočnosti. Dotyčný či dotyčná budú aj chcieť zostať jedinečnými, preto vám veľmi radi pomôžu.

6. „Neviem, kto by mi s tým pomohol.“

Rovnako ako predchádzajúca fráza je aj táto prejavom istej dôvery. Už len tým, že dotyčnému svoj problém prezentujete, dodávate mu pocit jedinečnosti. 

7. „Mám skvelý nápad, nie som si však istý/á, či je to niečo pre teba.“

Oslovujete niekoho skvelou myšlienkou či nápadom, bez toho aby ste mu povedali o čo presne ide. Ľudia sú príliš zvedaví na to, aby sa nezaujímali, preto to už potom pôjde akoby samo.

8. „Ty si bol/a ten/tá, kto/ktorá pri mne po celý ten čas stál/a.“

Fráza z romantických filmov, ktorá nie je bezvýznamná! Dodáva poslucháčovi pocit, že on je ten, kto pri vás vždy stál a teraz tomu nemôže byť inak.

Zdroj: https://www.elle.de/8-saetze-bekommen-was-du-willst

Tagy