5 milosrdných lží, ktoré používame najčastejšie

Kto vám povie, že nikdy neklame, klame. Každý z nás sa už aspoň raz ocitol v nepríjemnej situácii, ktorá si vyžadovala použitie milosrdnej lži. Určite to poznáte, nechcete zraniť city milovaného človeka, a preto sa radšej uchýlite ku klamstvu, ktoré vám v tej chvíli príde ako vykúpenie. Toto sú najčastejšie milosrdné lži, ktoré používame.

5 milosrdných lží, ktoré používame najčastejšie

1. Vyzeráš v tom dobre, fakt ti to pristane

Táto milosrdná lož má viacero odtieňov. Buď sa chcete niekomu pomstiť, alebo sa vám už nechce podieľať na vyberaní večerného outfitu kamarátky, či jednoducho jej štýl nie je vaša šálka kávy. Ale to jej samozrejme nechcete povedať. Druhá verzia otázky je aj „Som v tom tučná?“ Ak ste pri tele, tak asi viete, že šaty nerobia zázraky. Ak nie ste, tak sa pýtate len z márnivosti a milosrdná odpoveď je vždy len klasické - nie.

2. Dnes nemôžem, už niečo mám

Inak povedané: nie, nechce sa mi. Nevravíme, že človek nemôže mať aj iné plány, ale ruku na srdce, koľkokrát ste ich len predstierali? Ak sa na vás priatelia opakovane obracajú s pozvaniami a požiadavkami a vy jednoducho nemáte chuť ich vidieť, nemáte náladu sa s nimi rozprávať alebo jednoducho nemáte práve peniaze na rozhadzovanie, snažte sa aspoň výhovorky obmieňať alebo ešte lepšie, staviť občas na pravdu.

3. Jasné, že mi to nevadí

Ale vadí a veľmi. Koľkokrát si od vás niekto chcel požičať peniaze, lebo nestihol ísť do bankomatu. Ale vrátiť vám ich späť tiež nestíha a vám je trápne pýtať si ich späť. Keby ste však povedali nie, boli by ste za lakomého. Vadí vám však aj hlasné mľaskanie, hlasná hudba so slúchadiel, dlhé rady v pokladni, cigaretový dym... No ale tu už musíte vy popracovať na svojej tolerantnosti. Predstierať, že ste so všetkým OK, ale vnútri kypieť zlosťou je cesta akurát tak k infarktu.

4. Je to výborné, chutí mi to

Povedať toto je omnoho ľahšie. Prehrabávate sa v jedle a sem tam si dáte ďalšie sústo, zadržiavate napínanie, ale tvárite sa, že si jedlo len pomaličky vychutnávate. Nie je ľahké povedať kuchárovi, že jeho kulinárske umenie nemá nič spoločné s umením. Skúste mu však jemne naznačiť, že vaše chute sú diametrálne odlišné.

5. Tvoji kamaráti sú super

A to hovoríte aj napriek tomu, že ich nemôžete vystáť. Sú na vás príliš hluční, príliš vulgárni, príliš vážni alebo si s nimi len nemáte čo povedať. Skúste na tom zapracovať, lebo vo vzťahu to môže byť veľký problém. Pokiaľ plánujete s daným partnerom vydržať, tak si to bude vyžadovať ešte veľmi veľa výhovoriek na štýl, prečo s nimi nemôžete tráviť čas. Skúste radšej povedať, prečo nechcete. Bude to tak jednoduchšie a uveriteľnejšie a spoločne na tom zapracujete.

Tagy