Slovenským trendom je trojročný odstup, pričom v priemere sa matky stávajú prvorodičkami až v tridsiatke. Dokonale zladenie práce, financií a voľného času je v uponáhľanej dobe náročné. Ženy po 35 sa nakoniec začnú naháňať aj za potomstvom a vekové odstupy u detí tak klesajú. Ako si však v tomto smere ustlať na ružiach?
Vekové odstupy deti
do 1 roka
Pri tomto vekovom odstupe máte vyhraté, pretože tu je veľký predpoklad menšej rivality u detí. Obaja sú totižto príliš malí na to, aby si uvedomovali potrebu byť nadriadenými. Sú si skvelými kamarátmi na hranie. Nestačí sa ale pozerať len na vzájomný vzťah detí. Je veľmi dôležité uvedomiť si, že starostlivosť o dve malé deti vyžaduje nielen dvojitú dávku pozornosti, ale je aj finančne náročnejšia. Spravidla platí, že čím menší odstup medzi súrodencami je, tým je to ťažšie. Zo zdravotného hľadiska je pre matku podstatné vycítiť, či je jej telo po prvom pôrode dostatočne zotavené.
2 roky
Aj pri takomto odstupe sa deti spolu vedia hrať. Ich záujmy sú porovnateľné. Staršie dieťa už vníma pocit nadradenosti, čo môže viesť k milému pocitu potreby ochrany mladšieho. Na druhej strane prináša obdobie vzdoru, kedy dieťa začína skúšať, kde sú hranice a vyžaduje si viac pozornosti. Ak sa vám zdala výchova prvého dieťaťa jednoduchá, neznamená to, že pri druhom to bude rovnaké. S nižším vekovým rozdielom detí je však ľahšie skoordinovať prácu a starostlivosť, teda zabezpečiť opatrovateľku pre deti s podobnými záujmami a potrebami.
3 roky
Dvojročná pauza po pôrode je pre ženu a jej telo ideálna. Byť na materskej 6 rokov, môže byť pre niektorú mamičku náročné a monotónne. Na druhej strane dlhšie obdobie prináša dokonalý priestor pre individuálny prístup k obom deťom. Môžete tak lepšie vnímať a pokrývať ich záujmy. Staršie dieťa sa s príchodom mladšieho súrodenca začína cítiť samostatne a “dospelo“, preto si nezískava pozornosť vzdorom.
vyššie vekové rozdiely
Čím je vekový rozdiel väčší, tým je výchova detí individuálnejšia a zároveň deti vyrastajú ako jedináčikovia. Deti majú rozdielne záujmy a preto si nehľadajú k sebe cestu ani v neskoršom veku tak jednoducho. Treba si uvedomiť, že s odkladaním príchodu ďalšieho dieťaťa stúpa aj vek oboch rodičov, čo môže mať za následok menšiu trpezlivosť či nedostatok času. Dieťa vo vyššom veku môže byť tým správnym korením do stereotypného vzťahu.
Neexistuje žiadne magické číslo, ktoré prinesie pohodovú materskú a poslušné deti. Každý vekový odstup má svoje plusy a mínusy, pričom všetko je ovplyvnené povahou rodičov i detí.