1. Spoznajte klamára
Na to, aby ste zistili, či vám niekto klame a či nie, musíte danú osobu najskôr poznať, ako sa správa prirodzene. Spýtajte sa ho najskôr na bežné veci, pri ktorých by nemal dôvod klamať, aby ste vedeli porovnať jeho reakcie.
2. Tvár prezrádza
Pocity sú v spojení s našimi fyziologickými pochodmi. Na tvári sa prejavia naše skutočné emócie. To je aj dôvod, prečo človek radšej klamstvo napíše alebo zatelefonuje, ako by mu mal čeliť tvárou v tvár.
3. Rýchla alebo pomalá odpoveď
Ten, kto klame, obyčajne nedodržiava zvyčajný čas potrebný na odpoveď. Buď na otázku zareaguje príliš rýchlo alebo, ak nemá vopred pripravenú odpoveď, pomaly.
4. Nesúlad pohybov
Ten vzniká pri vnútornom konflikte medzi tým, čo hovorí a čo si myslí. Napríklad pokyvkávanie hlavou zľava doprava pri slovíčku áno.
5. Detaily
Odhaliť klamstvo môžu aj slová. Pýtajte sa na detaily. Ak osoba, ktorej sa na ne pýtate, dookola opakuje to isté, znamená to, že si lož nestihla prepracovať do podrobností.
6. Vlastné pocity
Klamár do lži málokedy vloží svoje pocity ani na čo v danej chvíli, keď sa to stalo, myslel. Dodržuje časovú os príbehu tak, ako si ju vopred naplánoval. Prejavom pravdy bývajú spontánne opravy. Povie najprv to najdôležitejšie, až potom sa vracia k detailom. Pri klamstve má všetko svoju štruktúru a poradie. Klamár väčšinou neprizná, že si niečo nepamätá, medzeru v spomienkach radšej rýchlo zaplní klamstvom.
7. Oči vedia klamať
To, že klamár nevie udržať očný kontakt, nie je pravda. Táto fáma sa rozšírila do takej miery, že si už žiadny klamár nedovolí uhnúť pohľadom.
8. Neobvyklé prehĺtanie
Pri klamstve má človek často nadbytok alebo nedostatok slín. Teda buď príliš často prehĺta, pije, alebo si zvlhčuje pery.
9. Úsmev
Je ťažké sa úprimne usmiať v momente, keď nehovoríte pravdu. Úsmev je strnulý, odhalí len zuby, ale tvár ostáva nezmenená.
10. Žmurkanie
Osoba, ktorá hovorí klamstvo, počas celej výpovede žmurká pomalšie. V momente, ako sa vysloví, začne žmurkať rýchlejšie, často až osemnásobne rýchlejšie ako normálne.