10 tipov, ako spoznáte, že niekto klame

Kto tvrdí, že nikdy neklamal, klame. Lož nemusí byť len nechutné klamstvo, ktoré by vám po odhalení zlomilo srdce. Niekedy je lož vnímaná aj ako milosrdné klamstvo. Niečo, čo nemusí ublížiť, ale pomôcť. Ak však chcete klamstvo odhaliť, tu je pár tipov, ako zistíte, že vám niekto nehovorí pravdu.

10 tipov, ako spoznáte, že niekto klame

1. Spoznajte klamára

Na to, aby ste zistili, či vám niekto klame a či nie, musíte danú osobu najskôr poznať, ako sa správa prirodzene. Spýtajte sa ho najskôr na bežné veci, pri ktorých by nemal dôvod klamať, aby ste vedeli porovnať jeho reakcie.

2. Tvár prezrádza

Pocity sú v spojení s našimi fyziologickými pochodmi. Na tvári sa prejavia naše skutočné emócie. To je aj dôvod, prečo človek radšej klamstvo napíše alebo zatelefonuje, ako by mu mal čeliť tvárou v tvár.

3. Rýchla alebo pomalá odpoveď

Ten, kto klame, obyčajne nedodržiava zvyčajný čas potrebný na odpoveď. Buď na otázku  zareaguje príliš rýchlo alebo, ak nemá vopred pripravenú odpoveď, pomaly.

Hnev

4. Nesúlad pohybov

Ten vzniká pri vnútornom konflikte medzi tým, čo hovorí a čo si myslí. Napríklad pokyvkávanie hlavou zľava doprava pri slovíčku áno.

5. Detaily

Odhaliť klamstvo môžu aj slová. Pýtajte sa na detaily. Ak osoba, ktorej sa na ne pýtate, dookola opakuje to isté, znamená to, že si lož nestihla prepracovať do podrobností.

6. Vlastné pocity

Klamár do lži málokedy vloží svoje pocity ani na čo v danej chvíli, keď sa to stalo, myslel. Dodržuje časovú os príbehu tak, ako si ju vopred naplánoval. Prejavom pravdy bývajú spontánne opravy. Povie najprv to najdôležitejšie, až potom sa vracia k detailom. Pri klamstve má všetko svoju štruktúru a poradie. Klamár väčšinou neprizná, že si niečo nepamätá, medzeru v spomienkach radšej rýchlo zaplní klamstvom.

7. Oči vedia klamať

To, že klamár nevie udržať očný kontakt, nie je pravda. Táto fáma sa rozšírila do takej miery, že si už žiadny klamár nedovolí uhnúť pohľadom.

Oči

8. Neobvyklé prehĺtanie

Pri klamstve má človek často nadbytok alebo nedostatok slín. Teda buď príliš často prehĺta, pije, alebo si zvlhčuje pery.

9. Úsmev

Je ťažké sa úprimne usmiať v momente, keď nehovoríte pravdu. Úsmev je strnulý, odhalí len zuby, ale tvár ostáva nezmenená.

10. Žmurkanie

Osoba, ktorá hovorí klamstvo, počas celej výpovede žmurká pomalšie. V momente, ako sa vysloví, začne žmurkať rýchlejšie, často až osemnásobne rýchlejšie ako normálne.

Tagy