10 nevysvetliteľných záhad sveta (2. časť)

Hoci žijeme v dvadsiatom prvom storočí, v dobe pokročilej techniky a vynálezov, ktoré nám uľahčujú každodenný život, stále sa okolo nás objavujú veci, ktoré nedokážeme vysvetliť. Vedci len nechápavo krútia hlavami a géniovia mykajú plecami. Záhad okolo nás je oveľa viac, no my vám ponúkame aspoň desať z nich.

10 nevysvetliteľných záhad sveta (2. časť)

6. Stonehenge

Jednou z najväčších záhad je prehistorická pamiatka vo Veľkej Británii, ktorej pôvod sa datuje pred viac ako 5000 rokmi. Doteraz však nie je známy význam stavby. Archeológovia, historici a astrológovia sa nevedia dohodnúť, či Stonehenge slúžil ako chrám, pohrebisko, hvezdáreň alebo kalendár. Faktom je, že jeho výstavba prebiehala v štyroch etapách, s odstupom tisícky rokov, počas ktorých prepravovali na miesto obrovské kamene zo vzdialenosti 25 km. Prečo sa tak namáhali, keď sa mohli poobzerať bližšie? A ako sa im podarilo zosúladiť postavenie kameňov s východom slnka letného slnovratu?

Stonehange

7. Proroctvá

Človek odpradávna túžil poznať svoju budúcnosť. Mocní vládcovia sa obklopovali veštkyňami a mudrcmi, králi mali na svojich dvoroch hvezdárov. No nie vždy sa slávne proroctvá vyplnili. Mayský kalendár avizoval koniec sveta v roku 2012, stále sme tu. Ešte, že je tu Nostradamus a jeho proroctvá, ktoré stále budia záujem širokej verejnosti, z jednoduchého dôvodu - väčšina sa vyplnila. Predpovedal Napoleona, Stalina, Hitlera i smrť troch pápežov v krátkom časovom intervale. Na pápežov sa zameriaval vo svojich proroctvách aj svätý Malachiáš, írsky kňaz, ktorý ich počet udával až šokujúco presne. Sú ich proroctvá reálne alebo len záleží na správnej interpretácii?

Proroctvá

8. Turínske plátno

Jedna z najkontroverznejších teórii hovorí o pravosti a pôvode Turínskeho plátna. Ľanové plátno nesie obraz muža, ktorý vykazuje zreteľné známky ukrižovania. Mnohí kresťania veria, že práve týmto plátnom bol po ukrižovaní prikrytý Ježiš Kristus. Dokonca bola na artefakte prevedená rádiokarbónová analýza, vďaka ktorej sa upresnil pôvod plátna na roky 1260-1390. V súčasnosti sa Turínske plátno nachádza v kráľovskej kaplnke Jána Krstiteľa a je najviac študovaným artefaktom v dejinách ľudstva.

Turínske plátno

9. Tváre v Bélmez

Malá španielska dedinka a rok 1971. Vdova Maria Pereira objavila na dlážke v kuchyni ľudskú tvár, všetko by bolo v poriadku, keby podlahu nevymenila a tvár sa tam opäť nezjavila. Navyše počet ľudských portrétov začal narastať. Objavovali sa vždy ráno a nik nevedel ich pôvod vysvetliť. Okrem toho sa zistilo, že dom bol postavený na starodávnom pohrebisku, ktoré využívali Rimania, španielsky moslimovia a neskôr stredovekí kresťania.

Tváre

10. Atlantída

Bájne mesto pochované pod hladinou mora pozná z rozprávania asi každý z nás. No je táto báj založená na skutočnosti? Keď v minulosti prírodné živly pochovali toľko miest (sopka – Pompeje), nemohla podobne skončiť aj Atlantída? Mnohí nadšenci tvrdia, že ležala v blízkosti Azorských ostrovov, dokonca sa našli svedkovia, ktorí prisahali, že pod hladinou zazreli trosky antickej kultúry.

Atlantída

Tagy