10 najhorších druhov popráv, aké kedy existovali

Smrť má mnoho podôb. No buďme radi, že stredovek je z tohto dôvodu už dávno za nami. Spôsoby mučenia a popráv v sebe spájali neuveriteľnú dávku krutosti a zvrátenosti.

10 najhorších druhov popráv, aké kedy existovali

Upaľovanie

Táto forma popravy je nám všetkým známa z kníh a filmov, no napriek tomu patrila k tým najnepríjemnejším. Zaživa zhorieť je predstava, ktorú by nechcel zažiť nikto z nás ani len v najhoršom sne. Ešte že dnes už hony na čarodejnice nefičia.

Upaľovanie

Plechový býk

Ťažko si predstaviť načo by bol pri mučení potrebný býk a aj keď vám to prezradíme, nezmení sa nič na tom, že to vyznie rovnako bizarne. Človek, bol do plechového býka umiestnený, pod ním sa rozkúril poriadny oheň a zvyšok si neradno ani predstavovať. Z útrob býka sa ozývali výkriky, ktoré v kombinácii s plechovou ozvenou pripomínali niečo ako spev. No akonáhle sa z hlavy býka zadymilo, divadlo sa skončilo.

Býk

Štvrtenie

Táto metóda trýznenia prebiehala na spôsob zakáľačky prasaťa. Obeť priviazali hlavou smerom nadol a začali ju pomaly pitvať. Stať sa pokojne mohlo, že odsúdený si pred smrťou stihol ešte obzrieť vlastné vnútornosti.

Štvrtenie

Orezávanie

Podobná metóda ako predošlé štvrtenie. Ťažko však posúdiť, ktorá z nich bola horšia. Pri tejto mučiacej technike bol odsúdený priviazaný k obrovskému šikmému kolu a majster mučiteľ mu začal pomaly ostrým nožom orezávať kusy mäsa. Začínalo sa časťami ako stehná a postupovalo sa vyššie, často až ku kosti. No stačilo pár bolestivých zárezov a obeť stratila vedomie a vykrvácala.

Orezávanie

Lámanie v kolese

Napriek tomu, že sa v tomto druhu popravy skutočne používalo koleso, neslúžilo na pohyb. Dobré malo byť jedine na poriadne upevnenie obete, tak aby sa nemohla vôbec hýbať. Následne tak bola silnými údermi lámaná kosť po kosti až do pomalého a nesmierne bolestivého skonu.

Lámanie v kolese

Stiahnutie z kože

Táto forma popravy si vyžadovala skutočne veľa zručností, a preto ju nemohol robiť len tak hocikto. Možno aj preto mala táto krvavá metóda veľký úspech a robila sa verejne na námestiach, nech sa ňou môže pokochať čo najviac zvrátených ľudí.

Stiahnutie z kože

Varenie

Obmenou plechového býka bolo klasické varenie v obrovských kotloch. Táto metóda sa tešila popularite v časoch okolo 15-teho storočia. Niekedy však tento typ popravy obmenili za ponorenie do vriaceho olova. A teraz čo bolo horšie?

Varenie

Napichnutie na kôl

Obeť bola donútená sadnúť si na ostrý kôl, ktorý sa následne vztýčil do výšky a svoju obeť prepichlo. Takto napichnutá obeť umierala niekedy aj tri dni v strašných bolestiach.

Napichnutie na kôl

Potkan

V stredoveku veľmi obľúbená metóda mučenia. Potkan bol umiestnený do klietky pripevnenej na telo človeka, z jednej strany bola klietka zahrievaná, a tak sa vo zvierati prebudil klasický inštinkt uniknúť. A neexistovala iná cesta, ako prehrýzť sa neprieč telom odsúdeného.

Potkan

Španielsky osol

Zariadenie pripomínajúce kozu, cez ktorú sme skákavali na telesnej výchove. Len bol celý z dreva a mal tvar trojuholníka. Obeť bola na zariadenie posadená obkročmo a úplne nahá. Následne jej boli na nohy pridávané závažia až do momentu, kým sa telo neroztrhlo.

Španielsky osol

Tagy